«Система безоплатної правової допомоги – це одна з найпозитивніших історій в системі Мін’юсту», – Денис Малюська

Деталі

10.10 BPD 2.jpeg optimizedМіністр юстиції України Денис Малюська в інтерв’ю виданню «Лівий берег» відповів на багато запитань, у тому числі – щодо системи надання безоплатної правової допомоги.

- Система безоплатної правової допомоги. Чи зміниться її функціонування? Мабуть, ви знаєте ініціативи Національної асоціації адвокатів, щоб реорганізувати цю систему, зокрема, перепідпорядкувати центри безоплатної правової допомоги радам адвокатів в регіонах. Нібито НААУ готує відповідний законопроект.

10.10 Mal

-  Я чув про такі плани. Якщо говорити про законопроект, то його долю вирішувати парламенту. З Мін’юстом така ініціатива не обговорювалася.

На перший погляд, вона мені не подобається. Адвокати є лише одним з елементів системи безоплатної правової допомоги. До неї залучаються юристи, які не є адвокатами. Оскільки є справи, які не потребують залучення адвокатів.

Крім того, виникає питання, чи може адвокатська спільнота сама бути виконавцем і замовником одних і тих самих послуг. Чи зможе вона себе ефективно контролювати? Не можу дати позитивну відповідь.

На даний момент система безоплатної правової допомоги – це одна з найпозитивніших історій в системі Мін’юсту. Міжнародні експерти в один голос стверджують, що в Україні – одна з найкращих систем безоплатної правової допомоги в Європі. Є питання з приводу фінансування системи. Ми його пропрацюємо, оцінимо, чи можна оптимізувати витрати. Але не йдеться про докорінну зміну системи та її адміністрування.

Все інтерв’ю можна прочитати за посиланням https://bit.ly/2ICtBNa 

10.10 BPD 4.jpeg optimized

Мовою цифр і фактів

  • Найбільш актуальним для громадян є доступ до правової інформації та консультацій, це 80% випадків надання безоплатної правової допомоги (553,3 із 719,7 тис. у 2018 році). 
  • До єдиного контакт-центру за номером 0-800-213-103 надійшло 222 тис. дзвінків, з яких 35% — за отриманням правових консультацій. 
  • Понад понад 352,5 тис. користувачів переглянули 797,5 тис. сторінок на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid» з моменту її відкриття у вільному доступі (з грудня 2018 по вересень 2019 року).
  • Вторинну правову допомогу у цивільних та адміністративних справах у 2018 році надано у 75,3 тис. випадків, захист – у 91,1 тис. випадків.
  • Загалом слід констатувати стрімке зростання кількості звернень за правовою допомогою. Наприклад, якщо за 2016 рік зареєстровано 273,3 тис. звернень у цивільних та адміністративних справах, минулоріч – 628,6 тис.
  • Сьогодні в Україні функціонує 535 точок доступу до безоплатної правової допомоги. Це 23 регіональні центри, 84 місцеві центри та 428 їх відділень – бюро правової допомоги, утворені у віддалених населених пунктах.
  • У системі працюють майже 2,3 тисячі фахівців, з них 1,5 тис. юристи, які безпосередньо забезпечують надання правової допомоги. Понад 6,7 тис. адвокатів включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
  • Формування системи безоплатної правової допомоги та її розвиток забезпечує Координаційний центр з надання правової допомоги, який входить до сфери управління Міністерства юстиції. Така інституціонально незалежна модель притаманна більшості розвинених країн, серед яких Канада, Нідерланди, Англія, Шотландія, Литва, Латвія та ін.
  • Удосконалення системи БПД відбувається у кількох напрямах. Насамперед це оптимізація та автоматизація внутрішніх процесів, посилення сервісної функції, завдяки чому знижуються адміністративні видатки. Якщо у 2016 році вони становили 30,7%, то минулого року — 24,8%, у наступному планується знизити їх до 22,2%. Крім того, щороку збільшується частка правових послуг, які надають штатні працівники – з 9,7% у 2016 році до 49,5% минулого року. Це дає змогу економити бюджетні кошти, адже середня вартість 1 години роботи працівника системи БПД (до сплати податків) у 2018 році становила 62,7 грн, 1 години послуги адвоката – 90,4 грн.
  • В Україні видатки на систему безоплатної правової допомоги становлять лише 0,019% від ВПП, тоді як, наприклад, у Польщі 0,021%, Фінляндії 0,037%. Нідерландах 0,048%10.10 BPD 3.jpeg optimized min 1 1 1 min

 

 

   
© 2014 Волинський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua